Výstava „Tim Burton a jeho svět“ ukrývá 150 nikdy nevystavovaných děl

Výstava „Tim Burton a jeho svět“ ukrývá 150 nikdy nevystavovaných děl.

Tim Burton PrahaExpozice Tim Burton a jeho svět se pro veřejnost otevřela 28. března 2014 v samotném srdci Prahy. Výstava v Domě U Kamenného zvonu, která čerpá ze soukromého archivu Tima Burtona, zcela exkluzivně odkrývá na 150 děl, která nebyla nikdy zveřejněna, a to včetně 4 loutek umístěných ve speciálních bublinách z křišťálového skla. Expozice bude pro veřejnost přístupná až do 3. srpna 2014.

New York, Melbourne, Los Angeles, Toronto a Paříž, světové metropole, které měly tu čest hostit výstavu Tim Burtona. Až Praha ale dostala příležitost přivítat díla dosud skrytá očím veřejnosti v soukromém archivu světoznámého umělce a režiséra. Okouzlen českým loutkařským uměním se Tim Burton rozhodl přivézt i 150 dosud nevystavených děl a mezi nimi 4 loutky, které jsou na pražské výstavě zavěšeny ve foukaných skleněných bublinách.

Mezi celkovými 500 kresbami, malbami a kolážemi fanoušci potkají i zhmotněné marťany ze snímku Mars útočí, kostlivce-tanečníky z Mrtvé nevěsty a umpalumpy z Karlíka a továrny na čokoládu. Výstavu v kouzelných prostorách Domu u Kamenného zvonu podtrhuje hudba a efekty speciálně připravené pro každou výstavní místnost. O výběr děl a jejich umístění se postarala kurátorka Jenny He, která připravuje Burtonovy výstavy po celém světě.

Všichni se mohou těšit na bohatý doprovodný program po celou dobu konání výstavy. Návštěvníci mohou zavítat do sklepení a využít interaktivní tvořivou zónu nebo si užít některou z projekcí Burtonových filmů. Do kouzelného světa plného pohádkových bytostí, humoru, dekadence, absurdity a fantazie pak mohou být vtaženy rodiny, školní skupiny i odborná veřejnost.

Celou výstavu již od vchodu provází jednotná grafická linka – černobílé pruhy, které jsou charakteristické pro Burtonovu tvorbu. Za grafickým ztvárněním stojí reklamní agentura Leagas Delaney. Na podobě výstavy se podílelo studio Olgoj Chorchoj a zaměřilo se na propojení umění Tima Burtona s českou sklářskou tradicí.

„Příprava výstavy Tima Burtona byla pro náš team tak trochu novou zkušeností. Zejména stavby a jejich grafická podoba dospěly do takových rozměrů, jako nikdy předtím. Přesto všichni, kdo byli součástí toho nebývalého ruchu v Domě u Kamenného zvonu, pracovali s viditelným nadšením pro věc. Jistě to způsobila mimo jiné zvláštní poetika Burtonova díla, která nepřestává okouzlovat další a další generace. Jsem opravdu vděčná za skvěle odvedenou práci našemu výstavnímu oddělení v čele s Dianou Brabcovou, které statečně zdolávalo několikaměsíční nápor,“ dodává k výstavě ředitelka Galerie hlavního města Prahy PhDr. Magdalena Juříková

Vstupenky na výstavu za základní cenu 190 Kč lze zakoupit v předprodeji na www.ticketpro.cz vždy na určitý den, jejich prodej je omezen na 400 kusů denně (platí pouze pro TicketPro). Vstupenky je vždy možné pořídit také přímo na místě, a to jak v základní ceně, tak ve všech zvýhodněných variantách. Podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách www.timburton.cz nebo na stránkách Galerie hlavního města Prahy (www.ghmp.cz).

This entry was posted in KINO, LIFESTYLE and tagged . Bookmark the permalink.