Tarja – metalová opera

TarjaPojem symphonic metal dnes hýbe světem. Kapel, hrajících tento populární styl, je dnes jak na běžícím pásu, slečny se rvou do korzetů a navštěvují hodiny operního zpěvu. Všechny chtějí být jako ona, jedna z prvních a rozhodně nejúspěšnějších vokalistek, které spojily operní zpěv s drsnými kytarovými riffy. Ano, hádáte správně, řeč je o finské divě, TARJE TURUNEN.

Všechno to začalo tím, když mladičké Tarje zaklepal na dveře její spolužák Tuomas Holopainen a požádal ji o spolupráci s jeho právě vznikající kapelou Nightwish, jejíž hvězda vyletěla vzhůru kosmickou rychlostí. Kombinace klasického zpěvu s heavy metalem byla nová, neokoukaná a kouzelná. Skupina společně vydala pět alb a objela celý svět. Lidé je milovali, Nightwish byli na vrcholu. Ale i když navenek bylo všechno v nejlepším pořádku, uvnitř to vřelo. Roztržka Tuomase s Tarjou a jejím manželem, tehdejším manažerem NW, Marcelem Cabulim vyústila ve vyhazov obou jmenovaných ze skupiny. Pro fanoušky to byl šok, neboť právě Tarja a především pak její neuvěřitelný hlas stál za tím ohromným úspěchem.

Uplynulo několik let a obě strany se vydaly novým směrem. Nightwish našli novou zpěvačku v podobě Švédky Anette Olzon a Tarja se začala plně věnovat své sólové tvorbě. V roce 2010 vydala svůj první, vánoční počin Henkäys Ikuisuudesta. Avšak prvním CD, na kterém spočinul zrak širšího publika, bylo, ve stejném roce vydané, My Winter Storm, kde Tarja ukázala, že na metal nezanevřela. A ačkoli je album více rockově až popově laděné, je rozhodně co poslouchat! Tarja se totiž obklopila samými výtečnými hudebníky. Po jejím boku stanul například „všehlasný“ Mike Terrana (Rage, Gamma Ray, Axel Rudi Pell, Masterplan,…), Dough Wimbish (Living Colour), Kiko Loureiro (Angra), či bývalý violoncellista Apocalypticy Max Lilja.

TarjaNásledovalo hned několik koncertních šňůr po Evropě, jejíž součástí bylo hned několik návštěv České Republiky. Tarja zde nalezla velmi silnou fanouškovskou základnu a podporu, za což nás odměňuje pravidelnými koncerty. Vystoupila například na jednom z největších rockových festivalů u nás, na Masters Of Rock, v roce 2010, kde nám kromě písní z My Winter Storm zazpívala operní árii z Rusalky a poodhalila, na co nového se můžeme těšit. Nová deska byla totiž na cestě, vyšla jen několik málo měsíců poté.

[…]

A následovala spousta dalších koncertů a tour, mezi nimi například také šňůra po boku legendárního krále smrti, divadla a pódií – Alice Coopera.

V roce 2012 pak vychází první sólové DVD – Act I, kde si pozornější lidé mohli všimnout, že Tarja bude brzy maminkou. Prvorozená dcera Naomi se narodila v půli minulého roku. Kdo by se obával, že to znamená konec koncertování a několikaroční pauzu, nemusí se bát. Tarja se tu ukáže již začátkem dubna, v rámci speciálního světového tour The Beauty And The Beat, kde společně s Mikem Terranou ukážou, jak jim to ladí s orchestrem.

text Blackwish
foto Eugenio Mazzinghi
[Zkráceno. Více čtěte v tištěném vydání – 6.číslo | březen 2013]

This entry was posted in HUDBA, RECENZE and tagged , , . Bookmark the permalink.