SABATON: ještě jedno pivo, Praho!

Spot-s-MeriKaždý správný fanoušek švédské kapely Sabaton napjatě očekával její příjezd do České republiky. A tak se také stalo, deštivého čtvrtečního večera jsme mohli tuto metalovou hvězdu spatřit na pražském výstavišti v Incheba Aréně, a to za doprovodu Eluveitie, kteří sebou přivezli pohanskou atmosféru, a heavy metalových mudrců Wisdom.

Ve čtvrtek 7. dubna u nás Sabaton odehráli koncert s novou sestavou v rámci svého velkolepého turné „Swedish Empire tour“, které započali již loňského jara v Severní Americe, a pak pokračovali v západní a východní Evropě. Po koncertu v Praze následovaly ještě koncerty ve Zlíně a Plzni.

Přesně v osm se halou rozneslo drnčení kytar a koncert zahájila maďarská heavy metalová kapela Wisdom, která Sabaton doprovází v rámci desky „Judas“ z roku 2011. Publiku se představila klasickým heavy metalovým nářezem stylově připomínajícím Manowar.

WisdomPo Wisdom nastoupili na scénu švýcarští pagan metaloví Eluveitie a jednou z úvodních písní jejich vystoupení byl samozřejmě Thousandfold, ale posléze jsme mohli zaslechnout i již tradiční Inis Monu. Jinak většinu repertoáru tvořily písně z nového alba „Helveitos“. V rámci jejich vystoupení jsme neměli ovšem možnost zaslechnout niňěristku/zpěvačku Annu Murphy, ale kapela si s tím poradila výtečně a playlist byl laděn spíše do tvrdého a vzpurného pohanského rázu hodícího se k hlasu zpěváka Christiana Glanzmanna.

EluveitieNapjaté očekávání hlavní hvězdy večera, švédských Sabaton, bylo ještě umocněno uvedením reprodukované písně 1648 z nového alba Carolus Rex před samotným vystoupením kapely. To se setkalo s obrovskou odezvou z řad fanoušků a s jejich následným sborovým zpěvem. Švédové po krátkém intru vtrhli na pódium a rozpoutali písní Ghost Division něco, co bychom mohli přirovnat k válečné vřavě. Frontman Joakim po celou dobu show dokázal udržet publikum ve víru obrovské energie a pobavit jak svým již klasickým heslem „Ještě jedno pivo!“, tak několika hudebními vtipy. Kapela výborně vyvážila svůj playlist, ve kterém se vedle nových písní jako Poltava, The Lion From the North a titulní Carolus Rex objevily i starší hity či Primo Victoria i „poloakustické“ The Hammer Has Fallen doprovázené z části na piano samotným Joakimem. Celá show působila velmi uceleně a rozhodně nenudila, výtka by se snad mohla opět týkat jen zvukařů, a to za často velmi nevyvážené rozložení hlasitostí jednotlivých nástrojů a téměř úplné zaniknutí symfonických doprovodů.

sabaton

text Seanínel a Sandriel
foto Seanínel

This entry was posted in HUDBA, REPORTÁŽ and tagged , , . Bookmark the permalink.