Sabaton: historie v metalu

sabaton---Carolus-RexV předchozím čísle jsme se dotkli tématu historického metalu, „vynálezcem“ kterého se stali Grave Digger. Půjdeme v tomto tématu dále a řekneme si o mladé, ale již dost známé švédské kapele Sabaton.

Většina našich metalových čtenářů již má určitě představu o této skupině, minimálně kvůli jejím častým návštěvám v naší republice v rámci větších festů i sólo koncertů. Není divu, vždyť matka lídra a zpěváka skupiny (Joakim Brodén) je Češka. No a stojí upomenout, že Sabaton má song o bitvě švédského generála jménem Königsmarck, která se konala roku 1648 u Prahy. Nehledě na švédský původ skupiny, sympatie autora textu je přeci jen na straně pražských obyvatel. Ale začneme od začátku.

Stejně jako jiné skupiny, které hrají historický metal, Sabaton přišli k tomuto tématu postupně, ale stejně dostatečně rychle, již od svého druhého alba „Primo Victoria“ (2005), což přeloženo z latiny znamená „První Vítězství“, což je docela symbolické, protože díky provedení a stylu začala popularita skupiny dramaticky růst.

sabaton[…]

Celkově má kapela konceptuálních alb jen dva, „The Art Of War“, zasvěcené událostem druhé světové a nynější, poslední album roku 2012 „Carolus Rex“, který vypráví o vojenských úspěších švédského krále Karla XII.

Více než 10 let hudebníci Sabatonu hráli pospolu v původní sestavě, až v roce 2012 ze skupiny náhle odešla prakticky celá sestava, zůstal jen Joakim Brodén. Odpadlíci založili vlastní projekt jménem „Civil War“ a pozvali si zpěváka jménem Patrik Johansson ze skupiny „Astral Doors“ a basáka Stefana Erikssona. 13. listopadu vydali debutové EP album „Rome is Falling“. Basák Pär Sundström vysvětluje změnu posádky „nedostatkem motivace a přáním sedět doma.“ V listopadu 2012 bubeník Robban Bäck skupinu opouští, aby se více věnoval narozenému dítěti. Na jeho místě se skupinou na evropském turné s názvem „Swedish Empire“ bude hrát hudebník Snowy Shaw.

Nicméně, nehledě na okolnosti, nová sestava Sabatonu se našla dost rychle a dokonce byla s ovacemi přijata fanoušky skupiny. Nyní se skupina již rok nachází na turné, během kterého se v březnu ukáže i v Praze, Zlíně a Plzni.

text Anantes
foto Archiv kapely
[Zkráceno. Více čtěte v tištěném vydání – 5.číslo | únor 2013]

This entry was posted in HUDBA, RECENZE and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.