Pohled zpoza plynové masky: od záchrany života k módní perle

plynova maskaPlynová maska a její menší příbuzný, respirátor, se staly jakýmsi módním symbolem pro mnoho odvětví. V moderní době převažuje její používání nejvíce v hudbě (cyberpunk, aggrotech), kde vystupuje čistě jako módní doplněk, občas se objeví i v módě steampunk a pak samozřejmě také mezi příznivci historie, ať už se jedná o milovníky rekonstrukcí bitev nebo prostě jen lidi, kteří mají zálibu převážně v první a druhé světové válce a v jejím vybavení.

První primitivní plynová maska byla vynalezena v roce 1799 Alexandrem von Humboldtem pro pruské horníky. Podivný design vyvinutý Garrettem Morganem v roce 1912 (patentováno 1914) sestával z bavlněné kukly a dvou trubic sahajících až k zemi, což nositeli dovolilo dýchat čistší vzduch, který se zde zpravidla nacházel. Navíc se do konců trubic vkládaly namočené houby, což filtrovalo vzduch. Díky tomuto poněkud bizarnímu výtvoru, který by se snad ještě ani nedal nazvat plynovou maskou a který má k moderním maskám velmi daleko, zachránili Garrett, jeho bratr a dva dobrovolníci nespočet mužů z tunelů zanešených plynem a prachem zpod jezera Erie. V této době tedy byly plynové masky používány pouze horníky a na jejich vývoj nebyl kladen přílišný nátlak. Velký boom je teprve čekal.

Hlavní impuls pro rychlý vzestup a vývoj plynových masek přinesla až první světová válka, během níž začaly být používány bojové plyny. Poprvé byl použit nechvalně známy yperit 22. dubna 1915 Němci proti kanadským a francouzským vojskům. Z počátku neměli vojáci jinou možnost obrany, než překrýt si ústa navlhčeným kusem bavlny. Britové brzy přidali kus látky, který měl udržet na místě vycpávku naplněnou chemikáliemi, čemuž se říkalo „Black Veil Respirator“. V červnu 1915 byla Brity vyvinuta tzv. Hypo Helmet, což byla z počátku v podstatě jen kukla, ale následkem vývoje již roku 1916 konečně lehce připomínala moderní plynovou masku. Chránila celou hlavu a přes hadici byl připojen filtr obsahující absorpční materiál. Nárok na první masově produkovanou plynovou masku si kladou dva vynálezci z této doby – Brit Edward Harrison a Američan James Bert Garner. Avšak byl to Garnerův prototyp, který byl využit na západní frontě ve větším měřítku.

[…]

plynova maskaPlynové masky, jak je známe dnes, byly vyvinuty roku 1944 Americkou armádou, byly vyrobeny z plastu a gumy, díky čemuž byly lehčí, lépe přiléhaly k obličeji a byly pohodlnější. Filtr již nebyl připojen přes hadici, ale přímo na masku, což zvyšovalo komfort a zjednodušovalo výměnu filtru.

Dnes jsou respirátory, jak jsem již řekla v úvodu, hlavně módní záležitostí a ty „poctivé“ staré po dědečcích pouze artefakty připomínající uplynulé války. Že se jedná o doplněk, potvrzuje už jen fakt, že nejlevnější respirátory sice můžete sehnat od zhruba dvouset korun, ale ty vyšperkované svítící modely s ostny třeba i za pár tisíc. Důvodů, proč nosit respirátory v rámci životního stylu je mnoho. Mezi první místa se může řadit idea sebedestruktivity lidstva a tím zapříčiněné uvrhnutí do války, nemocemi, přetvářkou zničeného světa, kde byste bez masky nepřežili a kde musíte neustále svádět boj o přežití, což je téma, které je součástí mnoha aggrotechových písní (např. Krystal System – Nuclear Winter). Každopádně asi všichni doufáme, že zůstanou pouze doplňky našich kostýmu a nebudeme je muset využít jako naši předkové, maximálně třeba z lehké recese při cestě nevábně vonícím pražským metrem.

text Hekaté
foto InFlesh
[Zkráceno. Více čtěte v tištěném vydání – 6.číslo | březen 2013]

This entry was posted in VHLED and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.