Pařba na třetí

394424-original1-ds69cVíte, jak by vypadali Dannyho Parťáci, kdyby byli v podání čtyř idiotů?

Musím přiznat, že když jsem se chystal na třetí díl filmu Pařba, nebyl jsem si jitý tím, zda dělám dobře. Jak všichni víme, Holywood nemá poslední dobou moc štěstí na dotáčení pokračování/ukončení/rozřešení.

Pokud se ohlédneme do minulosti, jen velmi málo sequelů blo kvalitnějších, než jejich první díly. Vezměme si například Terminátora nebo Predátora. Ano, nejsou to filmy zrovna srovnatelné s Pařbou, ale pointa je jasná.

Pařba na třetí dělá čest svému jménu. Jedná se o klasicky šílenou honičku, kde byly vycizelovány všechny postavy k dokonalosti a určité individualitě. Konkrétně Alan. Toto přerostlé děcko, které se rozhodne, že přestane brát své medikamenty, najde to, co, dle mého, potřebovalo ke své dokonalosti. Najde svou lásku, která jako by mu ze zadku vypadla.

Poté, co si Alan koupí žirafu, způsobí katastrofu na dálnici, a téměř zlikviduje svou rodinu, rozhodne se zbytek Vlčí Smečky, že Alana umístí do ústavu. Na cestě na místo se ale stane „nehoda“, při které potkáme starého známého Černého Douga, který Alanovi v prvním díle prodal Rufilin (Rufík – obdoba našeho Rohypnolu). Jak se zjistí, naši chlapci mají najít pana Chow, onoho malého Thajce, který se za každé okolnosti chová jako blázen a většinu času jede na nějaké tvrdší, či měkčí droze. Ten údajně okradl jistého Marshalla, který sám o sobě tak výraznou roli v příběhu nehraje. Problémem ovšem, je, že Marshall se rozhodne, že si jako pojistku nechá Douga.

Poté, co Chowa najdou, zjistí, že se musí vloupat do domu, který mu patřil a ukradnout zlato, které musí Chow Marshallovi vrátit. Tam se, jako už poněkolikáté, vše zkomplikuje. Chow zmizí a naše Vlčí Smečka zjistí, že je opět podfouknul a nechal je ve spárech policie. A tímto nabere celá eskapáda ještě vyšší otáčky.

parba-3

Někde jsem četl názor, že se ve třetím díle jen recyklují  fórky. Musím říct, že jsem si toho nevšiml. Vtípky na Alanovu obezitu neomrzí, to, že Alan nemá rád Stuieho je jasné asi všem. Zde to nicméně dostane mnohem jasnější obrysy, a pokud se teď objevil někdo, kdo si toho nevšiml do konce druhého dílu, zde se to projeví velmi markantně. Neustálé urážení, dětinské narážky a podrážděné poznámky mě skutečně pobavily a z filmu dělají jedinečnou podívanou.

Zkrátka a dobře, celý film je protkán nitkami bezmoci hlavních postav. Především ve chvíli, kdy se jim téměř podaří najít Chowa poté, co jim uteče z onoho domu. Alan balancující na balkóně Caesar’s Palace v nejvyšším patře je kulervoucí, abych tak řekl. Chowa zase velmi neperspektivním způsobem ztratí – nebo si to alespoň myslí. Věta „Stu, ty nejsi zubař, jsi doktor…“ mě dostala do kolen. A to jsem seděl. Phil se snaží vrátit Stuiemu sebedůvěru, což se mu sice povedlo, ale splnění úkolu to nijak nepomohlo.

Celý film eskaluje, když se všichni setkají nad panoramatem Las Vegas a postřílí se. Kdo s kým, to už si musíte zjistit sami. Filmu trochu chybí výraznější finále. Na to mám ovšem jednu radu. Neodcházejte hned při střihu do titulků. Počkejte si na malý bonus. Bohatě to vynahradí jakékoliv finále. Absolutně brutálním způsobem. A ano, Stu to zase odnese za všechny. Na Alanově svatbě.

Film má skutečně co nabídnout, jedná se o perličku mezi současnou tvorbou a musím říct, že pokud máte zbytečné dvě stovky, určitě se podívejte na (dost možná) poslední díl této velkolepé ságy. Nespoléhá na přehnaně komplikovaný příběh – zápletka je vlastně hodně jednoduchá, nicméně, předvídat příběh dost dobře nejde, což je velké plus. Není to příběh hrdinství, neobsahuje velkolepé bitvy ani brutální počítačové animace, ale spolní to, kvůli čemu byl natočen. Pobaví. Rozesměje. Rozpláče. Rozpláče smíchy.

Velkolepé zakončení, které přineslo onu fiktivní tečku za příběhem čtyř lidí.

Díky za pozornost.

Režie: Todd Phillips
Obsazení: Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bratha, Ken Jeong, John Goodman, Melissa McCarthy, Jeffrey Tambor, Heather Graham
USA, 2013

This entry was posted in KINO and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.