Panenky mezi námi aneb fenomén LOLITA

2„Jste si spletly století, ne?“ „Jé, do města přijel cirkus!“ „Jdete hrát divadlo?“ To jsou jedny z nejčastějších hlášek, které české lolity slýchávají, když jdou ve svém milovaném oblečení po ulici. Přitom když se řekne slovo „lolita“, většině populace se v lepším případě vybaví slavný Nabokovův román, v tom horším silně nalíčená modelka se dvěma copánky a ultra krátkou sukní na internetové stránce s lechtivým obsahem. Určitě by nikdo z nich nečekal, že se tak bude označovat „ta divná holka“ v nadýchané sukni, bílé halence, podkolenkách s jahůdkama a s paraplíčkem chránícím proti slunci.

Lolita jako módní styl vznikl v Japonsku někdy v osmdesátých letech jako protest proti tehdejší šedé upjaté společnosti. Vzal si hodně z evropského rokoka a viktoriánské a edwardiánské éry, dá se říci, že Japonci jsou doslova posedlí vším evropským – některé Japonky si dokonce dělají plastické operace, aby vypadaly jako Evropanky, což je celkem úsměvné, neboť Evropanky, ale i Američanky, kterým se líbí tento styl, se pro změnu snaží co nejvíce vypadat jako roztomilé Japonky.

Základem lolitaoutiftu je sukně ke kolenům s bohatou spodničkou, která vytváří typickou lolita siluetu. Jelikož se tato móda dělí na více poddruhů, můžete pak potkat lolity, které jsou elegantní a vypadají jako dámy z minulých století, nebo takové, které jsou roztomile ztřeštěné v růžových sukních s potisky zmrzlin a koláčků. Fantazii se meze nekladou, nejedná se však jen o hezké oblečení – lolitky musí mít také hezky upravené vlasy a nehty. Jde o celkový dojem. Nejčastěji se outfity skládají ze sukně a halenky, která má spoustu krajek a volánků (lolity milují krajky a volánky!) nebo z jednodílných šatů (pokud jsou na ramínka, tak se pod nimi také často nosí halenka). Jedná se o velmi dívčí oblečení, lolity se ale nikdy nesnaží vypadat vyzývavě (přestože se jedná o velmi extravagantní módu). Chtějí být elegantní nebo roztomilé – jako porcelánové panenky. Proto se snaží mít většinu těla zakrytou – žádné hluboké výstřihy nebo odhalená ramena. Zakryté mají také vždycky kotníky, i když je venku opravdu horko – lolita nebude mít nikdy bosou nohu, vždycky si vezme alespoň ponožky s krajkou, když už ne podkolenky, nadkolenky nebo silonky. Mezi další typické znaky této módy se pak řadí například lokýnky ve vlasech, boty na platformě, mašličky (jako ozdoba na tašce, na botách, na čelence…) a tašky všech možných barev a tvarů (koláčky, plyšová zvířátka, hrací kostky…), ale to už záleží na daném stylu a preferencích každé slečny.

V dnešní době najdeme lolity po celém světě. I v České republice se sdružuje početná komunita. Dívky píší blogy, vyrábí vlastní oblečení a doplňky, vydávají internetový časopis, pořádají různé srazy a akce, na kterých se snaží tuto módu přiblížit ostatním, sdružují se na internetu, kam postují fotky svých outfitů a navzájem si je komentují. Mnohé z nich to neberou jenom jako oblečení, ale spíše jako životní styl.

text Ketmara
[1.číslo | září-říjen 2012]

This entry was posted in LIFESTYLE and tagged , . Bookmark the permalink.