Kožená bunda „křivák“ je in!

the-wild-oneKůže se v oděvnictví a módním průmyslu využívá prakticky již od starověku. Vlastně bychom mohli říct, že ještě déle, už od pravěku. Vždyť zabitím zvěře lovec nakrmil sebe a svůj kmen, z kůží pak vyráběl oděvy, deky, zástěny a další nezbytné věci. Vyčiněné kůže zabité zvěře sloužily lovcům i jako trofeje, kůže predátorů a šelem byly vždy vysoko ceněné, a tak je to až doposud. Dnes už je však naštěstí alespoň v Evropě civilizace, takže proto, abychom mohli nosit kožené oděvy, nemusíme zvířata lovit a zabíjet, ale můžeme si oblečení tohoto stylu vybrat v nespočetných modifikacích módních návrhářů.

Bezesporu nejslavnějším kouskem koženého oblečení je bunda do pasu se špičatými klopami, které se zapínají na zipy, a stříbrnými cvoky na špičkách. Tato bunda nese hanebné jméno „křivák“, které získala díky svému designu křivých švů a zipů a samozřejmě také díky svému postoji, který většina nositelů křiváku vyznává – revoltu, rebelii a celkový vzdor proti společnosti.

Poprvé se křivák objevil v padesátých letech minulého století v Americe. Každý správný vyznavač rock and rollu ho musel mít ve svém šatníku. Skutečným kultem a symbolem revolty se křivák stal poté, co se v něm objevil Marlon Brando v klasickém a dnes již kultovním filmu „Divoch“ (The Wild One 1953). Brando zde ztvárňuje vůdce čtyřicetičlenného motorkářského gangu Černí rebelové. Bunda motorkáře, jeho křivák, byla součástí jedince a mnozí členové motogangů si své křiváky doslova značkovali svou močí, jako to dělají predátoři v přírodě, kteří si také svou močí značí svá teritoria a svůj majetek.

Ze začátku byl křivák jen černou koženou bundou, později došlo i k mnoha úpravám. Nejzásadnější modifikací křiváku byl v šedesátých letech minulého století křivák vyrobený z hnědého semiše, ozdobený navíc dlouhými třásněmi. Nejen motorkáři, ale už i vyznavači country stylu, hippíci, a hlavně mladí teenageři byli opravdu hladoví po novém módním trendu této osobité bundy.

Rodiče si rvali vlasy, výrobcům a obchodníkům s kůží rostly obraty, na křiváky se v obchodech stály dlouhé fronty. Mnozí si tuto bundu dotvářeli ke svému stylu různými hroty a ostny, nášivkami, malbami  a celé jedna generace mladých lidí oblékla křiváky na znamení odporu a boje proti běžné konzumní společnosti.

The-RamonesTo se již psal konec sedmdesátých let minulého století a teenagerům již nestačil jen styl oblékání jako výraz odporu vůči běžnému životu. Dalším nástrojem vzpoury byla hudba – a tak vznikl „punk“. Punkovou revoluci odstartovali v roce 1974 newyorští Ramones, na které pak navázala vlna britského punku v čele se Sex Pistols, The Clash nebo Adicts. Hlavním cílem punkerů bylo šokovat ostatní, jejich extravagantní styl oblékání měl zálibu v roztrhaných jeansech, nášivkách, plackách, svíracích špendlících, těžkých botách a samozřejmě v křivácích. Nikdo nikdy neviděl tolik osobitých a individuálních úprav křiváků, jako tomu bylo právě na vlně punku.

Ale nejen příznivci rock and rollu či punku našli zalíbení v křiváku. Tato drsná bunda pronikla i do světa popu, kde si jej ke krajkové sukni oblékla zpěvačka Madonna, a černý král popu Michael Jackson je také na mnoha fotkách zvěčněn v klasickém křiváku. Není tedy divu, že tyto hvězdy hudebního nebe dostaly křivák do skříně snad již každého teenagera.  A historie se opakovala a další generace mladých lidí našla zalíbení v této osobité bundě.

Temnější chvíle nastaly pro tuto nesmrtelnou bundu na přelomu tisíciletí. Křivák přežívá jen díky skalním příznivcům různých stylů a skupin. Ale naneštěstí to nepotrvá moc dlouho a díky módním návrhářům, kteří vypouštějí do světa novou éru křiváků, již nejen černých nebo hnědých, ale i různě barevných, červených i růžových „křiváčků“, pronikne tato bunda opět na vrchol zájmu. Rebelské oblečení dostává nový rozměr, limity neexistují, křivák, ač v různých barvách a modifikacích, je stále křivák – pokud zachovává základní principy klopy na zipů.

Záleží jen na vás, zda chcete vlastnit tento kus nesmrtelné módy, a jakému stylu křiváku dáte přednost. Jestli zvolíte neměnnou klasiku černé kůže s chromovými zipy, znak rebelství bez příčiny, třásně na rukávech a bocích ve stylu country a motorkářských gangů, křiváky zdobené pyramidami, ostny a nášivkami ve stylu punku nebo barevné varianty této bundy pro věčné optimisty každého věku. S křivákem budete stále nesmrtelně in …

Na mojí mašinu nešahej.
Na mojí bouchačku nečum.
A támhletu děvku si klidně vojeď.
S těmito slovy se Gunner otočil
a já zahlédl na jeho kožené bundě znak smrti….

text ROB ROCK
[3.číslo | prosinec 2012]

This entry was posted in ROCK FASHION and tagged , , , , . Bookmark the permalink.