HIM – metal s láskou

HIM Ville ValoExistuje něco lepšího, než temná metalová kapela s okouzlujícím sexy zpěvákem zpívajícím o lásce? Možná. Každopádně Finové HIM již pěknou řádku let dokazují, že tato kombinace funguje. A to sakra dobře. Po dlouhých pěti letech se k nám vrací do ČR, aby předvedli svou novinku Tears On Tape. Tak bychom si mohli při přípravě na koncert připomenout, kdo vlastně jsou.

Mozkem, nebo možná lépe říci srdcem kapely, je dnes již téměř čtyřicetiletý vokalista Ville Valo, jenž stál spolu s kytaristou Lindem a basákem Migém na počátku kolotoče HIM, který se dnes ukazuje všude po světě. Tehdy (1991) to ale byli mladíci plní nadšení z Black Sabath a touhy hrát s právě založenou kapelou His Infernal Majesty.

O pár let později hrát opravdu začali a za pár dalších let se jim povedlo nahrát první demo 666 Ways To Love, které obsahovalo úspěšnou předělávku Wicked Game od Chrise Isaaka. Následovalo podepsání smlouvy a další tyhle nudné věci, než vyšlo první demo Greatests Lovesongs vol. 666.

heartagramHis Infernal Majesty znělo možná až moc temně, dlouze a satanisticky, tak bylo v podstatě i praktické zkrátit název na „pouhé“ HIM. Zajímavé je určitě také dnes již charakteristické logo zvané heartagram – spojení srdce (heart) a pentagramu, spojení lásky a života.

Razorblade Romance, první oficiální CD, už je na trochu vyšší úrovni. Nové zkušenosti, nová produkce, lepší zvuk a více povedených vlastních písní, dostaly kluky o několik levelů výš. Nastal opravdový úspěch. V té době taky vznikla hitovka Join Me, s kterou Finové poprvé představili svou tvorbu naživo i českým fanouškům. A kolotoč se rozjel naplno. Jaké to asi je stát se rockovou hvězdou, hrát po celé Evropě, získávat hromadu cen a užívat si přízně fanoušků? Brát to podle vzoru HIM, tak nejspíš dost vyčerpávající. Smečka sice vydala další dílo Deep Shadows And Briliant Highlights a odehrála spoustu koncertů, ale pak už je nejvyšší čas na to zpomalit a odpočinout si od veřejnosti. Třeba na rok (to se někdo má!).

Nicméně po roční rehabilitaci se jejich síla ukazuje znova naplno. HIM vydávají důležité album, díky kterému jejich nezařaditelný styl již natrvalo zapadne do krabičky s názvem love metal. Přesně tak se totiž čtvrté studiové album jmenuje. Pokud ale chcete být opravdovými hvězdami, nestačí jen koncertování po celé Evropě. Musíte jít po stopách Kolumba a objevit, dobýt také Ameriku. To se kapele povedlo až s dalšími dvěma kousky, Dark Light a Venus Doom. Poslední jmenované je možná zajímavé tím, že v té době se Ville léčil ze zlomeného srdce a propadal alkoholismu (prý v té době dokázal vypít až čtyři litry vodky denně!).

HIM-kapelaPár let trvalo, než Ville ze všeho vystřízlivěl a dorazila další pecka Screamworks: Love In Theory And Practice. […]

[Zkráceno]

This entry was posted in AKCE, HUDBA, RECENZE and tagged , , , . Bookmark the permalink.