Helloween: „Přežili jsme 2012“

helloweenStává se tak, že skupiny hrající power metal jsou dosti častí hosté naší hudební rubriky a proto jsme se rozhodli pokračovat v této tradici a povědět si něco o novém albu základního kamene tohoto hudebního žánru, kterými jsou Hellowen.

Nutno podotknout hned na začátku, že reklamní kampaň alba „Straight Out Of Hell”, které vyšlo v lednu, byla dost originální. Nejdříve se na oficiálním webu po částech objevovala obálka alba, pak se tamtéž zpřístupnil první a nejdelší song alba „Nabataea“ a nakonec, ještě dva týdny před vydáním skupina dráždila fanoušky svými komentáři k úryvkům svých songů a tím připravovala horkou půdu očekávání a napětí. Ovšem to se skupině moc nevyplatilo: někdo posedlý očekáváním těsně před oficiálním vydáním hodil celé album na net a tím kapele vzal drobet vítr z plachet.

Co se ale týká samotného alba, zpracování je velmi originální, tak jak bylo i zamýšleno: producent skupiny Charlie Bauerfeind chtěl, aby toto album bylo více výrazné, pozitivní a nedrželo se temnějšího přístupu k věci, tak tradičního v této hudbě. Mnohé kapely si píší temnou, melancholickou tvorbu, Hellowen to občas dělá také, tentokrát se jim ale zachtělo trochu jiného přístupu. Sami hudebníci se nechali slyšet, že jsou s výsledkem spokojeni a výsledný projekt se plně shoduje s tím, co zamýšleli.

helloweenPo hudební stránce je album dost obsahově rozsáhlé: 15 songů s celkovým časem přes 70 minut. Je to velmi dobrý výsledek pro skupinu, která stojí na pódiu již 30 let. Melodie jsou vcelku pozitivní a energické, i když se našlo i místo pro „ploužák“ s názvem „Hold Me In Your Arms“, který také dává znát přísliby naděje a dobra. Kompozice „Live Now!“ se může líbit i těm, kteří jsou principiálně od metalu vzdálení a preferují spíše lehčí styly. Track je určen pro široké spektrum posluchačů, protože v sobě nese určité globální poselství: dle slov hudebníků je tento song (i samotný název alba „Straight Out of Hell”) manifestací věty „Přežili jsme 2012.“

[…]

Zvláštní pozornosti by se mělo věnovat i turné 2013 roku v rámci podpory nového alba společně s Gamma Ray. Díky tomuto faktu se dokonce na netu objevily fámy o společné studijní práci obou skupin, ovšem oficiální zdroje tuto informaci nepotvrzují ani nijak nevyvracejí. Ve starších rozhovorech se skupinou je upomínán track „Come Rain Or Shine”, ale v albu jej nenajdete, což Michael Weikath vysvětluje určitými pochyby ohledně tohoto a ještě jednoho nezapsaného tracku, na dopilování kterých již nezbývalo ani sil ani času. Ale právě to dává ještě nějakou tu šanci vidět výsledky práce těchto dvou kapel nejen na scéně, ale i v rámci studijní práce.

text Anantes
foto Archiv kapely
[Zkráceno. Více čtěte v tištěném vydání – 5.číslo | únor 2013]

This entry was posted in HUDBA, RECENZE and tagged , , , . Bookmark the permalink.