Hanafuda a Kabufuda: Hry, které daly Yakuze jméno

Hanafudové kartyHanafuda a Kabufuda jsou japonské karetní hry, jež původně vznikly v 16. století z evropských karetních her. V 9. století se objevují ve střední Asii první hrací karty, které zanedlouho přicházejí i do Japonska. Zde jsou převážně nevinou zábavou šlechty a to až do roku 1549, kdy na Japonských ostrovech přistála výprava vedená  Portugalským Jezuitou Franciscem da Jaso y Apilicueta (též známý jako svatý František Xaverský), jejíž členové přivezli do Japonska nejen křesťanství, palné zbraně a podobně veselé srandy, ale také hazardní karetní hru 48. Hombre. Tento nový druh hazardu se mezi Japonci velmi rychle ujal a zdomácněl.

V roce 1633 byli Togukawským výnosem hazardní karetní hry prohlášeny za nejaponské, tudíž nelegální a stejně jako i většina cizinců, zakázány na celém území Japonska. I přes oficiální zákaz byly hazardní karetní hry velmi populární a proto důvtipní Japonci přišli na způsob, jak nařízení o zákazu obejít. Oficiálně byly hry jako takové povolené, jen nesměly mít návaznost na ty „nejaponské“, západní, například tématy či třeba také tím, že na nich nesměla být čísla. Tak vznikly unikátní karetní sady Hanafuda a Kabufuda.

Jak se liší Hanafuda od Kabufudy?

Hanafuda nebo také Hanagaruta vznikla až v druhé polovině 18. století. Hanafuda je spojením slov Hana-Květina a Fuda-Karta, tedy doslovný překlad zní Květinové karty. Je sestavena z 12 sad představujících jednotlivé měsíce roku, každý měsíc má 4 karty, které mají rozličnou hodnotu. Cílem hry je nasbírat co nejvíce bodů díky sebrání a vyložení těchto měsíců. Více objasněná pravidla najdete ZDE > Česká pravidla – hanafuda.

Kabufudové karty
Kabufuda je starší a je na ní více patrný evropský vliv. Kabufuda doslova znamená „Devět Karet“, což je dost výstižný popis, protože karty v Kabufudě jsou bodovány od 1 do 10 a každé číslo je v balíčku ve čtyřech kopiích. Hraje se s ní hlavně Japonská verze Blackjacku zvaná Oicho-Kabu. Narozdíl od Hanafudy, kterou hráli hlavně ženy, děti a dvořané, je Kabufuda zábavou více lidovou dalo by se také říci, že je hrou “opravdových mužů“.

Co to má vše ale společného s Yakuzou?

V roce 1889 Yamauchi Fusajiro založil společnost Nintendo Koppai která v té (předMáriovské) době vyráběla ručně dělané Hanafudové karty, které si díky vysoké kvalitě oblíbila právě Yakuza.

[…]

Hraje se to ve světě a kde?

Nejvíce hráčů je samozřejmě v Japonsku. Další státy, ve kterých je Hanafuda hojně rozšířena, jsou Jižní Korea a Havaj. Hraje se však po celém světě.

Jak se to hraje a hraje se to vůbec u nás?

Hraje, většinou sice pouze na japanofilních a Otaku akcích, ale jako alternativa zde pod záštitou sdružení Fatecon vzniká Klub893, který se specializuje na japonské deskové hry a bojová umění. Pokud si chcete hru vyzkoušet, kontaktujte nás na FB stránkách Fatecon. Česká pravidla najdete ke stažení zdarma na našem webu ZDE > Česká pravidla – hanafuda.

text Jan “Rex“ Král
[Zkráceno. Více čtěte v tištěném vydání – 5.číslo | únor 2013]

This entry was posted in Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.