Desdemona: musíš cítit, žít a dostávat svou dávku endorfinů!

DesdemonaMusíš tvořit to, co máš ve svém srdci,…
Jen takové umění lze nazvat Opravdovým.

Desdemona

Život nám často přináší překvapení a snad každý z nás měl někdy v životě situaci, kdy musel začínat úplně od začátku. Nechat minulost za zády, to jediné pomáhá kráčet kupředu, rozvíjet sebe sama, cítit se svobodně a šťastně, jen žít a tvořit. Přesně tak se vše odehrávalo i s polským hudebním projektem Desdemona.

Skupina se objevila díky úsilí Krzysztofa Chorąży v roce 1996, i když někteří hudebníci začínali svou hudební kariéru daleko dříve a v jiných uskupeních. Počáteční žánr, ve kterém se Desdemona zrodila, byl Gothic metal.

Během dlouhých let své existence se posádka tohoto korábu nejednou měnila, stejně jako sama koncepce kolektivu, jejich umělecké cítění a také způsoby interpretace jejich umění. Ale i přes to se polský projekt nikdy nenacházel v ústraní, nejednou naopak byl tahounem na takových akcích, jako třeba Castle Party Festival, Dark Star Festivals a vystupovali spolu s Tiamat, Pain, Type O Negative, Digital Factor, Closterkeller, Delight, Artrosis a jiné.

Nyní se Desdemona pyšní čtyřmi členy: Krzysztof Chorąży (kytara), Robert Pląskowski (klávesy), Szymon Świerczyński (basa), Agnieszka Leśna (texty a zpěv). Zpěvačka se objevila v roce 2008 a urychlila proces hudebního projektu, již v roce 2012 bylo vydáno CD s názvem „Endorphins“ německým studiem Danse Macabre Records.

DESDEMONANová Desdemona přitahuje posluchače zejména dynamikou svého zvuku v kombinaci s velkou melodičností a univerzalitou textů. Elektro styl se harmonicky pojí s kytarovými party a originálním zpěvem Agnieszky. Sama zpěvačka maximálně využívá celé široké spektrum svého hlasu, od šepotu až po křik. Hlavní je pro ní vyjádřit svým hlasem momentální emoční napětí a přitom neztratit nic z krásy zvuku. Před příchodem do skupiny se Agnieszka angažovala v klasickém rocku či v baladách stylu Nightwish. Účast v Desdemoně ji motivovala ke zcela novému typu zpěvu a )plné odevzdání se věci, což přineslo své ovoce.

Skupinu inspirovala nejrůznější hudba: Depeche Mode, Nine Inch Nails, Radiohead, Therion a jiné. Nové album dostalo velmi pozitivní ohlasy v Itálii, Rusku, USA, Rumunsku, Chile a samozřejmě také v rodném Polsku. Pokud srovnáváme „Endorphins“ s jinými alby skupiny, reakce hudebních kritiků byla nadšeně jednohlasná: hudební potenciál skupiny značně vzrostl a skupina značně upevnila své pozice na alternativní scéně. „Naše nová deska je mixem dřívějších stylů: metalové kytary, industriální elektroniky, melodického vokálu a tanečních beatů. Každý si zde najde něco pro sebe“, takto popisuje Agnieszka nové CD v jednom z interview.

Desdemona je živou hudbou, stejně jako člověk, je okořeněna rychlými přechody a změnami nálady, což ji dělá ještě zajímavější. Vášeň a romantika, světlo a tma, radost a žal, to je náplní songů.

[…]

Na závěr by se patřilo dodat, že název „Endorphines“ mluví sám za sebe. Při poslechu alba prochází posluchač rozličnými a velmi silnými emocemi a energiemi, zřídlem kterých je právě sám život.

text Swietłana Pawlienko
foto Archiv kapely
[Zkráceno. Více čtěte v tištěném vydání – 6.číslo | březen 2013]

This entry was posted in HUDBA, RECENZE and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.