Children of Bodom – headliner festivalu Winter Masters of Rock 2013

Children-Of-BodomFinsko je v myslích mnohých z nás spjato s pláněmi lesů, mezi které jsou vmezeřená nesčetná jezera. Divoká příroda, čas od času okořeněná lidskou přítomností; klenot Skandinávie, snad obestřený i špetkou mystiky. Evokace romantiky počínají i padají s výskytem nás lidí. Člověk člověku vlkem, říká se – v neprospěch těchto šelem.

Bodamské jezero, rozprostírající se kousek za hranicemi města Espoo, je oblíbeným výletním místem. Právě sem se v červnu 1960 vydala čtyřčlenná skupina teenagerů, aby zde byli 5. června, kousek nad ránem, tři z nich surově ubodáni. Vrah nebyl nikdy nalezen…

33 let po těchto událostech je právě Espoo dějištěm vzniku kapely, která později převezme jméno, vázající se na tragickou událost. Mladý kytarista Alexi Laiho vydává pod názvem „Implosion of Heaven“ demo skupiny Inearthed; to je mixem melodického death metalu s výpady do hájemství power metalu. Baskytaristou a textařem skupiny se stává Samulli Miettinen, bicí obstarává Jaska Raatikainen. Typické klávesové melodie se objevují až na třetím demu („Shining“), kde černobílé klapky obsluhuje Jani Pirisjoki. Mladé kapely se ujímá belgická stáj Shiver Records, pod jejíž taktovkou se připravuje debutová deska. Skupině je však nabídnuta pomocná ruka (a současně mnohem lepší podmínky) ze strany finského labelu Spinefarm Records a Inearthed proto z právních důvodů zanikají, jen aby se o chvíli později zformovali jako Children of Bodom.

První studiovka „Something Wild“ vychází ke konci roku 1997 a mezi metalovým fandomem zaznamenává veliký ohlas. Skladby naplno rozvíjejí styl, který byl načrtnut na předchozích demo nahrávkách, a který vtisknul skupině její typickou tvář. Album se dočkalo koncertní podpory skrze turné s Hypocrisy a The Kovenant a brzy započaly přípravy na nahrání jeho nástupce. „Hatebreeder“ vychází o rok později a zajímavostí je, že na koncertech roli klávesistky přijala Kimberly Goss, která spolupracovala s mnoha významnými kapelami napříč symfonicko-metalovým spektrem.
children of bodomPrvní světové turné (pro podporu studiovky „Hate Crew Deathroll“) je započato roku 2003, v polovině turné se však kapela musí vypořádat s odchodem zakládajícího rytmického kytaristy Alexandera Kuoppaly, kterého nahrazuje Roope Latvala. Ten se účastní i nahrávání kritikou nejvřeleji přijímaného počinu „Are You Dead Yet?“, jehož součástí je mj. parodie hitu Britney SpearsOops!… I Did It Again“. Sám Alexi Laiho chod kapely hned několikrát ohrozí, když si v lednu 2007 a poté v září 2009 zlomí některé kosti horní končetiny – důsledkem je rušení některých koncertních vystoupení.

winter masters of rock 2013Ač se v posledních letech zdálo, že Children of Bodom po kreativní stránce stagnují (kdy zejména „Blooddrunk“ byl kritikou i fanoušky strhán), letošní rok se zdá být rokem návratu Children of Bodom v plné síle. Nedávno vydána deska „Halo of Blood“ s produkcí Petera Tägtgrena se zdá být návratem ke klasickému zvuku kapely. Přesvědčte se i vy – Children of Bodom se po dlouhých letech představí českému publiku v roli headlinera na jediném vystoupení – na Winter Masters of Rock 2013!

Zúčastníte se festivalu Winter Masters of Rock 2013? Na kterou kapelu se těšíte nejvíce?

 • CHILDREN OF BODOM (FIN) (24%, 13 hlasů)
 • KAMELOT (USA) (24%, 13 hlasů)
 • AMORPHIS (FIN) (15%, 8 hlasů)
 • SOILWORK (SWE) (15%, 8 hlasů)
 • ReVAMP (NED) (11%, 6 hlasů)
 • DECAPITATED (POL) (7%, 4 hlasů)
 • SYBREED (SUI) (2%, 1 hlasů)
 • TELLUS REQUIEM (NOR) (2%, 1 hlasů)
 • KEEP OF KALESSIN (NOR) (0%, 0 hlasů)
 • STARKILL (USA) (0%, 0 hlasů)
 • MEDEIA (FIN) (0%, 0 hlasů)

Počet hlasujících: 40

Nahrávání ... Nahrávání ...
This entry was posted in AKCE, HUDBA, RECENZE and tagged , , , . Bookmark the permalink.