Caktus Showband

PRI_5247Kapela, jejíž název snad ještě v žádném klubu či na pozvánce nenapsali správně. V současné době devítičlenné těleso, které ctí rock’n’rollové, bluesové a swingové klasiky, jimž se ale snaží dát vlastní rozměr. Věkové a profesní rozpětí členů se pohybuje od studentů konzervatoře přes rozevláté vysokoškoláky po ostřílené businessmany. Názorově i stylově dost nesourodou skupinu lidí spojuje nadšení pro (sex, drogy a) rock’n’roll, což se snaží dát najevo při pódiové show.

Kapela vznikla v gymnaziálních lavicích na Praze 13, kdy v repertoáru tehdy náctiletých otců zakladatelů vedle klasického rock’n’rollu zněly vypalovačky skupin Brutus a Krausberry. Za deset let a s téměř třicítkou muzikantů, co showbandem prošli, se styl posunul k modernímu pojetí rhythm’n’blues, rock’n’rollu a swingu. Současná inspirace je hlavně u neoswingových kapel jako Brian Setzer Orchestra, Big Bad Voodoo Daddy nebo Cherry Poppin‘ Daddies, u klasiky bluesového revivalu Blues Brothers, u soulového klasika Raye Charlese i u rock’n’rollového cirkusu Leningrad Cowboys.

Repertoár se skládá z vlastní tvorby i z coververzí známých pecek aranžovaných pro vícečlennou sestavu včetně dechové sekce (trumpety, saxofon, pozoun) a dívčích vokálů. Od listopadu má kapela mezinárodní obsazení – přijala italského kytaristu a mistra v hraní na kytaru za pomoci pivní láhve.

Caktus hraje nejraději v klubech a na festivalech, často vystupuje také na různých oslavách, plesech, svatbách a firemních či soukromých večírcích. Vzhledem k žánru, jehož kořeny sahají až do raných padesátých let, ale který se v průběhu let větvil a rozvíjel, se Caktusáci snaží zabavit všechny věkové i stylové kategorie a největší odměnou pro nás je, když vidíme tančící rozjařené bezdomovce (na městských festivalech), manažery (na vánočních večírcích), vozíčkáře (s vozíkem lze provádět skvělé výkruty) i teenagery.

Diskografie:BET_7735
CD Live in Futurum (2011)

Profily:
MP3, fotky i video jsou k dispozici na kapelních profilech:
www.caktus.cz
www.bandzone.cz/caktusshowband
www.youtube.com/caktusshowband
www.facebook.com/caktusshowband

Aktuální sestava:
Daniel Knotek (klávesy, zpěv), Alessio Pardo (kytara), Tomáš Knotek (bicí), Martin Bubu Valeš (baskytara), Jan Hugo Jirman (tenor saxofon), Jan Medvěd Kolář (trubka), Tomáš Vaníček (trubka), Pavel Chaloupka (pozoun), Alžběta Široká (zpěv).

This entry was posted in PROFIL and tagged , , . Bookmark the permalink.