Dragonforce: Rychlostí zvuku

dragonforce-2011-4589-800Už celá desetiletí je mezi rockery a metalisty aktuální otázka: „Který kytarista je nejrychlejší na světě?“ Kvůli nedostatku objektivních analýz a různě nastavovaným kritériím je těžké dostat jednoznačnou odpověď, ovšem všichni se snažili tento titul získat. Právě díky tomu vznikl žánr speed metalu. Povíme si tedy o nejznámější skupině tohoto stylu – Dragonforce!

Své působení započala skupina relativně nedávno (v roce 1999), takže do metalových titánů má ještě poněkud daleko. Což jí ovšem nebrání být téměř titulní tváří speed metalu a určitým způsobem i power metalu (hned vedle již v minulém čísle zmíněné Rhapsody Of Fire). Zrod této kapely proběhl dost neobvykle: kytaristé zakladatelé Sam Totman a Herman Li začali svou kariéru v black metalové kapele Demoniac ve vší žánrové kráse, hned na to začali pracovat na svém vlastním stylu hight-speed-melodic-power-metalu, což je podivuhodné, pokud jsme obeznámeni s krajní nevraživostí fandů black metalu k žánru power metalu. V rámci práce v Demoniac byl rozvoj vlastního žánru těžký, a proto si hudebníci založili vlastní projekt s názvem DragonHeart, který se stal osnovou pro další vývoj. V roce 2002 se přišlo na to, že někde ve světě již kapela s tímto názvem existuje, a to vedlo ke změněnému názvu na ultimátní DragonForce.

Kromě neobyčejného zrození měla kapela to štěstí být unikátní ještě tím, že v ní hrají hudebníci z celkem pěti různých zemí: Angličané (Marc Hudson, Dave Mackintosh), Francouz (Frédéric Leclercq), Novozélanďan (Sam Totman), Ukrajinec (Vadim Pruzhanov) a Číňan (Herman Li). Všichni se, jak o tom zpívá Manowar, “met on English ground”, tedy konkrétně v Londýně, který je taktéž znám svou mnohonárodnostní strukturou.

Hudba Dragonforce se dá charakterizovat   dlouhými kytarovými sóly se specifickým zvukem připomínajícím midi-hudbu ze starých her. Účastníci skupiny někdy v tomto ohledu sami ironizují vlastní tvorbu, například Herman Li v interview pro Guitar World řekl: „Nintendo metal, extrémní power metal, naspídovaný Bon Jovi , Journey křížení se Slayer. Lidé nám vždy vymýšlejí kopu hezkých přezdívek.“ Kromě toho je sám Li známý tím, že vymýšlí své vlastní zvuky výzkumem neklasických možností elektrické kytary. Na tento hudební ohňostroj se můžete podívat na YouTube, když zadáte do vyhledávače „Herman Li video game guitar effects“.

Pokud jste nikdy neslyšeli Dragonforce v akci a tedy nemáte představu, jak sama kapela zní, doporučuji začít skladbami Trough The Fire And Flames a Operation Ground And Pound. K oběma songům jsou klipy, kde můžete nejen virtuózní hru na kytaru slyšet, ale také vidět. To můžete nejen na internetu, ale také naživo, protože Dragonforce budou hrát 3. prosince v Rock Café v Praze, kde budou dělat PR svému novému albu The Power Within, které bylo nahráno v dubnu tohoto roku.

… [více čtěte v tištěném vydání]

This entry was posted in RECENZE and tagged , , , . Bookmark the permalink.